" />

Smaki Regionów - Janowiec 2012

Autor: Ktarzyna Smoleń Data: 2012-07-19
Janowiec – niewielka miejscowość w powiecie puławskim – zwykle czaruje spokojem i wspomnieniami dawnych wieków. Jednakże raz do roku wieś zmienia się w tygiel barw, ludzi, tradycji – a przede wszystkim – smaków. W niedzielę 15. lipca b.r. festiwal „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów” zgromadził prawie 120 producentów prezentujących w konkursie ponad 200 ofert.

Dziedziniec, a także okolice zamku w Janowcu, były wypełnione po brzegi stoiskami z żywnością charakterystyczną dla różnych regionów województwa lubelskiego. Z producentów będących Członkami Stowarzyszenia „Ekolubleszczyzna”  jak również Klastra Dolina Ekologicznej Żywnościpojawiła się firma Pana Sławomira Chmiela oferująca żeń-szeń pod różną postacią:  nalewki, świeżego korzenia do żucia, czy też zawartego w ekologicznych kosmetykach. Stoisko Pana Sławomira Chmiela było w centrum zainteresowania osób, które stawiają na ekologię i zdrowy styl życia. Nie mogło również zabraknąć Cukierni Państwa Zaniewiczów z Międzyrzeca Podlaskiego sprzedającej ciasta, a przede wszystkim przepyszne sękacze, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Wszystkie specjały walczyły o ogólnopolską nagrodę „Perła”, najważniejszy tytuł przyznawany produktom regionalnym. Dodatkową atrakcją były występy zespołów ludowych, seminarium na temat "Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta" oraz pokaz wypieku cebularza w wykonaniu Marszałka Województwa LubelskiegoPana Krzysztofa Hetmana, wspólniepiekarzamipiekarni „Grela”Mełgwi.

Całość odbyła się w malowniczej scenerii zamku w Janowcu. Oprócz ruin zwiedzać można było dworek szlachecki, stodołę, a także wystawę porcelany. Wspomnienia z tegorocznej imprezy „Nasze kulinarne dziedzictwoSmaki Regionów” na pewno pozostaną na długo w pamięci odwiedzających

Galeria strony

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">