" />

Dolina na urodzinach Słowiańskiego Grodu z Wólki Bieleckiej

Autor: Barbara Szymoniuk Data: 2019-03-10
W sobotę 8. czerwca b.r., wraz ze Słowiańskim Grodem w Wólce Bieleckiej, Członkowie Doliny Ekologicznej Żywności będą obchodzić XV-lecie powstania tego niesamowitego miejsca na mapie Regionu. Jednym z patronów tego wydarzenia jest Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna”, reprezentujące Dolinę. Choć szczegóły atrakcji i programu znajdują się w fazie roboczej, Słowiański Gród już dzisiaj obiecuje wiele oryginalnych atrakcji.

Będzie to  muzyczno-kulinarna impreza o charakterze historycznym, przyjazna rodzinie, w klimacie wczesnego średniowiecza. Bez popcornu, coli, plastiku i piwa, ale za to z pysznymi produktami ekologicznymi z Regionu. Rozpocznie ją okolicznościowa Msza Święta w oprawie drużyn wojów i polsko-węgierskiego zespołu muzyki dawnej Szelindek, wśród replik średniowiecznych obiektów. Potem na wszystkich Gości, w tym młodzież szkolną, i rodziny z dziećmi, będą czekać liczne atrakcje. Wiele będzie dawnych gier i zabaw zręcznościowych, a także Słowiańska Dyskoteka, poprzedzona nauką tańców dawnych. Wioska rzemieślnicza da możliwość poznania pradawnych rzemiosł i własnoręcznego wykonania produktów przydatnych w dawnym i obecnym gospodarstwie domowym. W zagrodach zobaczymy owce ras rodzimych, jakie mogli hodować mieszkańcy naszych okolic 1000 lat temu. Gratką dla Gości będzie spotkanie z twórcami programu internetowego „Historia bez cenzury”. Oprawę muzyczną stworzą zespoły muzyki: dawnej Szelindek, folk metalowej Grai, a interaktywnie popisze się  multiinstrumentalista Sasza Atanasow. Kuchnia słowiańska zadowoli najbardziej wybrednych łasuchów, gdyż Grodzianie przygotują znane i nagradzane w wielu konkursach potrawy, takie  jak: zestaw kasz po słowiańsku, groch z kapustą, zupa z pokrzyw, legendarny boczek oraz kaszanka z czosnkiem i cebulą z pieca. Zobaczymy pokazy szermierki i łucznictwa konnego oraz dawnych walk i uzbrojenia, przygotowane przez zaproszone grupy dzielnych wojów. Wieczorem odbędzie się Słowiańskie Święto Ognia i Wody, oparte na legendzie o Sobótce, zakończone tańcami z ogniem.

Ważnym punktem obchodów będzie konkurs kulinarny na „jagnięcinę po słowiańsku” o Puchar Starosty Powiatu Łęczyńskiego, z cennymi nagrodami (1. miejsce - 1500 zł, 2. miejsce - 1000 zł, 3. miejsce - 500 zł). Produkty spożywcze i napoje, serwowane podczas imprezy, pochodzić będą z Lubelszczyzny. Będzie to okazja do przedstawienia Gościom imprezy ekoproduktów z Doliny Ekologicznej Żywności. 

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa, zarówno w roli Gości, jak i wystawców ekooferty z Regionu. Chęć udziału należy zgłaszać telefonicznie albo mailowo. Dane kontaktowe są dostępne na fanpage'u Słowiańskiego Grodu albo pod adresem http://www.slowianskigrod.pl/

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">