" />

Konferencja Zdrowa Żywność dla Szkół

Autor: dolinaeko Data: 2011-06-07
2 czerwca b.r. w siedzibie Lubelskiego Rynku Hurtowego "Elizówka" odbyła się druga konferencja pn. "Zdrowa Żywność dla Szkół", objęta patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana Marka Sawickiego. Organizatorem bylo Stowarzyszenie "EkoLubelszczyzna", wspierane przez Lubelskie Kuratorium Oświaty i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Konferencja ta była już drugą imprezą pod hasłem "zdrowej żywności dla szkół" zorganizowaną w Lublinie pod patronatem Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem tej konferencji było: 1) uświadomienie osobom decyzyjnym w szkołach wszystkich szczebli, jak ważne jest i jak powinno być zorganizowane prawidłowe odżywianie dzieci i młodzieży, a także 2) prezentacja produktów ekologicznych i tradycyjnych, oferowanych przez region lubelski, które mogą znaleźć się w szkołach, czyli w szkolnych sklepikach i stołówkach.

W odżywianiu dzieci i młodzieży ważne są: ilość pożywienia, pory konsumpcji oraz jego skład i właściwa jakość. W zakresie jakości żywności naszą propozycją jest żywność ekologiczna pochodząca z Polski Wschodniej. W konferencyjnych wystąpieniach była mowa o tym, dlaczego konwencjonalna, schemizowana żywność (tzw. junk food) powinna ustępować miejsca żywności ekologicznej i tradycyjnej. Naszym Gościem Honorowym był Pan Przemysław Gałkowski z Departamentu Promocji i Komunikacji Wydziału Rolnictwa Ekologicznego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przekonał uczestników o tym, że dzięki rygorystycznemu systemowi doradztwa i kontroli produkcji ekologicznej w Polsce, ekożywność zasługuje na zaufanie nawet najbardziej wymagających klientów.

Pani Katarzyna Radzio z Fundacji Banku Ochrony Środowiska przedstawiła cele i zalożenia ogólnopolskiego konkursu dla szkól ponadpodstawowych pt. „Nakręć się na zdrowie” na najlepszy spot filmowy promujący żywność ekologiczną. Do konkursu zaproszona jest młodzież w wieku 13–19 lat. Termin rejestracji upływa 20 czerwca, natomiast gotowe filmy można przesyłać do 30 września br. Finał konkursu zaplanowano na 18 listopada. Pomysłodawcą oraz organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska, które jednocześnie objęły honorowy patronat nad konkursem. Partnerami konkursu są m.in. Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Stopklatka.pl oraz czasopismo Perspektywy. Dla pomysłodawców najlepszych spotów przewidziano nagrody o łącznej wartości 52 tys. zł. Informacje na temat konkursu można odnaleźć stronie www.filmnazdrowie.pl

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele szkół wszystkich szczebli z całego województwa począwszy od przedszkoli, a skończywszy na wyższych uczelniach. Uczestnikami konferencji byli także przedstawiciele regionalnych władz oraz Lubelskiego Kuratorium Oświaty. Pod koniec imprezy oraz z kuluarach zapewniliśmy czas na dyskusję i na wolne wnioski odnośnie dalszych działań w ramach akcji „Zdrowa żywność dla szkół”.

Producenci przygotowali dla uczestników poczęstunek podczas przerwy kawowej, obiad w konwencji szwedzkiego stołu oraz upominki żywnościowe do degustacji.

Podobnie jak podczas pierwszej konferencji „Zdrowa żywność dla szkół”, tak i teraz, poprosiliśmy Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz przedstawicieli Szkół, nauczycieli i uczniów, aby pomagali ofertę producentów sukcesywnie doskonalić podpowiadając: które produkty warto rozwijać, w jakich smakach, ilościach lub gramaturze, jak pakowanych i w jakich akceptowalnych cenach. Miło nam było słyszeć, że nasi Goście chwalili przygotowane na konferencję ekologiczne poczęstunki za ich smak i wygląd.

Uważamy za spory sukces korzystne publicity w telewizji, radiu i prasie, z informacją o ministerialnym patronacie imprezy. Telewizja Polska Lublin wyemitowała relację z konferencji w Panoramie Lubelskiej jeszcze w tym samym dniu (tj. 2 czerwca 2011 r.) oraz umieściła odnośne komentarze na własnej stronie internetowej. Dziennikarze zarówno w rozmowach oficjalnych, jak i kuluarowych, deklarowali swoje zainteresowanie kolejnymi naszymi imprezami i wyrażali osobiste i zawodowe poparcie dla idei wprowadzania ekożywności do szkół.

W wolnych wnioskach uczestnicy zaproponowali między innymi, aby szkoły chętne do wprowadzania ekożywności do swoich sklepików i stołówek, rozważyły przyłączenie się do sieci European Schools for Healthy Food, w których edukację smaku włącza się do programu nauczania.

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">