" />

Sezon na topinambur

Autor: DS Data: 2014-10-20
Mamy obecnie sezon na kopanie i sadzenie topinambura

Mamy obecnie sezon na kopanie i sadzenie topinambura .
Wiec kto ma działkę może rozpocząć  uprawę swoich bulw.
Dla smakoszy  polecam skorzystanie z gotowych bulw lub produktów z topinambura
W Lublinie dania z naszych bulw można posmakować w restauracjach: "Czarcia Łapa"  i "16 stołów" obydwie  w  rynku starego miasta.

W najbardziej eleganckich restauracjach Europy bulwy topinambura  używa się do przyrządzenia wykwintnych, kosztownych dań. Oprócz walorów smakowychich smak można określić jako coś pośredniego między ziemniakiem, a gruszką z orzechowym akcentemodznaczają się też wybitnymi wartościami odżywczymi. bogatym źródłem witamin A, B1, B2, B6, C, i E, makro- i mikroelementów: krzemu, potasu, wapnia, fosforu, żelaza i cynku. Zawierają też błonnik pektynowy i aminokwasy oraz inulinę, dzięki której stanowią cenny składnik diety diabetyków, zwłaszcza w pierwszych stadiach choroby.

Dla celów kulinarnych używa się biało-żółtawych bulw . Bulwy o odcieniach fioletu po brąz nadają się raczej na paszę dla zwierząt.

Można go stosować w celu poprawienia przemiany materii i utrzymania właściwej mikroflory jelit, w profilaktyce cukrzycy, nowotworów, chorób serca i naczyń oraz przy niewydolności nerek i arytmii serca. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia. Bulwy topinambura bogatym źródłem potasu, żelaza oraz tiaminy. Nie zawierają tłuszczu ani cholesterolu.

Gospodarstwo Ekologiczne Sławomir Chmiel

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">