" />

VII EkoForum w Urzędowie

Autor: Biuro Prasowe klastra DEŻ Data: 2011-10-31
Siódma już edycja EkoForum organizowanego przez Klaster DEŻ odbyła się 21 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie.

Siódma już edycja EkoForum organizowanego przez Klaster Dolina Ekologicznej Żywności odbyła się 21 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie. Podczas spotkania z przedstawicielami władz lokalnych województwa lubelskiego oraz właścicielami gospodarstw rolnych dyskutowano na temat Klastra DEŻ jako miejsca współpracy dla rolnictwa i produkcji spożywczej, a także żywienia dzieci w wieku szkolnym.

Można powiedzieć, że zgodnie z tradycją EkoForum otworzył dr Krzysztof Jończyk - Koordynator projektu „Rozwój klastra DEŻ”. W swoim pierwszym wystąpieniu pt. „Klaster Dolina Ekologicznej Żywności jako platforma współpracy i promocji rolnictwa ekologicznego. Badania nt. rynku żywności ekologicznej” przybliżył m.in. główne cele i założenia projektu, podejmowane w jego ramach działania, a także poparte przykładami korzyści płynące z włączenia się producentów do przedsięwzięcia. Nie zabrakło również informacji z rynku produkcji żywności ekologicznej, wskazania na tendencje sprzedaży czy istniejące bariery.

Drugim tematem omawianym przez dr Jończyka było „Rolnictwo ekologiczne, zasady funkcjonowania, stan i perspektywy rozwoju w Polsce”. Specyfikacja produkcji ekologicznej, wymagane nakłady i uwarunkowania rozwoju oraz przepisy prawa dot. rolnictwa ekologicznego – taką wiedzę mogli zyskać słuchacze forum.

Kolejnym mówcą była mgr inż. Justyna Siwiela, dietetyk ze Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”. Poruszyła ona kwestie tego, „Jak powinny się odżywiać dzieci i młodzież w wieku szkolnym”. Pani Siwiela podkreślała niezwykle ważną rolę odpowiedniego żywienia w rozwoju młodych ludzi, radziła jak

 

rozplanować posiłki w ciągu dnia, jakich „przysmaków” należy unikać oraz obaliła pewne żywieniowe mity.

Formalną część VII EkoForum zamknęła prezentacja pt. „Możliwość uzyskania dofinansowania ekologicznej produkcji w ramach wykorzystania środków unijnych” przedstawiona przez kolejnego reprezentanta „EkoLubelszczyzny” - Grzegorza Marnika. Opowiedział o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz działaniach dostępnych dla osób fizycznych i prawnych. Po danym wystąpieniu odbyła się dyskusja z ekspertami w formie sesji pytań i odpowiedzi.

Smacznym akcentem, ostatnim punktem programu Forum, była degustacja produktów i potraw ekologicznych – wyrobów producentów należących do Klastra DEŻ.

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Krzysztof Hetman.

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">