" />

Światowy Dzień Środowiska i Dzień Bez Prasowania

Autor: Barbara Szymoniuk Data: 2019-06-01
W ramach Kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety, której przewodzi organizacja Centrum UNEP/GRID Warszawa, Stowarzyszenie EkoLubelszczyzna wraz z Kołem Naukowym Pollub.my Marketing działającym na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej organizują w dniu 5. czerwca b.r. "Dzień Bez Prasowania". We współpracy z Biurem Rektora Politechniki Lubelskiej zachęcają studentów i pracowników Uczelni do ubrania się na zielono i nie prasowania ubrań.

Na południe tego dnia planowany jest event, odbywający się na terenach zielonych Politechniki, podczas ktorego będzie można dowiedzieć się więcej na temat celu tegorocznego Międzynarodowego Dnia Środowiska oraz uzasadnienia promowanych idei. Studenci włączyli się w akcję Zielonej Wstążki i Dnia Bez Prasowania z zapłem. Wydarzenie jest promowane w mediach społecznościowych, mediach lokalnych i uczelnianych, na plakatach rozwieszonych we wszystkich wydziałach Politechniki oraz na ulotkach. Na kolor zielony podświetlone zostaną dwa nowoczesne budynki prestiżowych instytucji w sercu Lublina: Lubelskiego Centrum Konferencyjnego oraz Centrum Spotkania Kultur.     

Prasowanie, poza wyjątkowymi sytuacjami, jest czynnością nonsensowną. Jego efekty prawie nigdy nie są ani trwałe, ani w pełni zadowalające. Wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy oraz wysiłku w pozycji niekorzystnej dla organizmu. Degraduje środowisko ze względu na zużycie „brudnej” energii, przyczynia się do ocieplenia klimatu. Dlatego powinno być ograniczone do niezbędnego minimum, czyli do przypadków, w których prasowanie ma na celu odkażanie materiałów bądź jego brak uniemożliwia prawidłowe użycie lub zastosowanie tkanin. Wszystko inne jest marnotrawstwem energii, wpływającym na zanieczyszczenie powietrza i obracającym się przeciwko ludziom i środowisku naturalnemu.

Nonsens prasowania w liczbach

Wykorzystane niżej dane statystyczne zostały zaczerpnięte ze źródeł internetowych i dotyczą wyłącznie gospodarstw domowych.

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe poświęca prasowaniu co najmniej 1 godzinę tygodniowo. W ciągu roku, który liczy 52 tygodnie, prasowanie zajmuje co najmniej 52 godziny, czyli 2 doby i 4 godziny.

Najczęściej spotykana moc żelazek stosowanych przez gospodarstwa domowe w Polsce to 2,5 kW, Zakładając, że żelazko pracuje tylko jedną godzinę tygodniowo, otrzymujemy zużycie energii o wartości 130 kWh w ciągu roku (52 h * 2,5 kW). Przy przeciętnej cenie energii 0,55 zł za 1 kWh koszt prasowania ponoszony przez jedno gospodarstwo domowe w ciągu roku to 71,50 zł.

Liczba gospodarstw domowych w Polsce to około 13,6 miliona. Łącznie koszt zużycia energii na prasowanie, poniesiony przez polskie gospodarstwa domowe w ciągu roku to 972 mln zł, dziennie - 2,7 mln zł. 

To tylko część kosztów prasowania. Prasują także pralnie, hotele, restauracje, szpitale, producenci odzieży, sklepy odzieżowe i wiele innych zakładów pracy.

Nieuprasowani w środę 5. czerwca b.r.

Aby się przekonać, że czyste, ale nieprasowane ubrania to nie koniec świata i nie zniweczą naszej dobrej opinii wśród innych osób, w środę 5. czerwca przyjdźmy wszyscy do pracy, do szkoły, na uczelnię, w nieuprasowanych rzeczach. Podzielmy się swoimi wrażeniami – jak się czuliśmy, co zyskaliśmy i czy coś straciliśmy nie prasując w tym dniu. Być może uda nam się wspólnie choć  trochę zmienić obyczaje dla dobra natury, dla czystego powietrza, a przy okazji zaoszczędzić czas i pieniądze. Liczymy też na to, że nasza akcja zmotywuje producentów tkanin i odzieży do zwiększania oferty wyrobów nie wymagających prasowania.

Więcej informacji o Światowym Dniu Środowiska i akcji Zielona Wstążka można odnaleźć na stronie: http://www.dlaplanety.pl      

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">