" />

Lubelski Festiwal Wielkanocny Produktów Regionalnych i Tradycyjnych

Autor: Barbara Szymoniuk Data: 2017-04-08
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie wspólnie z Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, organizują Lubelski Festiwal Wielkanocny Produktów Regionalnych i Tradycyjnych, który odbędzie się w dniach od 8 do 9 kwietnia 2017 roku w Lublinie, na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, przy al. Warszawskiej 96, na rynku skansenowskiego miasteczka.

Podczas organizowanego Festiwalu będzie możliwość degustacji i zakupów produktów żywnościowych oraz rękodzieła przez odwiedzających, a szczególnie tych poszukiwanych w okresie przedświątecznym. Wielkanocny Festiwal Produktów Regionalnych i Tradycyjnych jest imprezą cykliczną i w tym roku odbędzie się po raz kolejny. W tegorocznym święcie wielkanocnych smakołyków będzie uczestniczyło jak zawsze wielu wystawców pochodzących z województwa lubelskiego. Podczas Festiwalu będzie można zaopatrzyć się zarówno w wyroby rękodzieła ludowego jak i zakupić upominki dla bliskich oraz wielkanocne potrawy i produkty żywnościowe. Bardzo ważne, że na naszym Festiwalu wystawiają się producenci, dlatego będzie można także bezpośrednio z nimi porozmawiać o tajnikach przygotowań świątecznych ozdób, czy potraw.

Udział w Kiermaszu jest bezpłatny. My jako organizatorzy zapewniamy wszystkim zakwalifikowanym uczestnikom miejsca wystawowe w ich własnych namiotach. Kiermasz Wielkanocny odbywać się będzie pod patronatem mediów regionalnych i będzie szeroko reklamowany w lokalnej prasie, radiu i telewizji. Planowane przedsięwzięcie będzie otwarte dla odwiedzających w godzinach w sobota od 11.00 do 17.00, niedziela od 9.00 do 17.00. Kiermasz będzie połączony z organizowanym przez Muzeum obrzędem Niedzieli Palmowej – uroczystość obrzędowa o zasięgu lokalnym, połączona z prezentacją wyrobów świątecznych. Prosimy o wcześniejsze przybycie w sobotę, celem przygotowania swojego stoiska, możliwość wjazdu będzie od godziny 8.00.

Ponadto podczas Wielkanocnego Kiermaszu w sobotę 8 kwietnia chcemy zaprezentować przygotowanie świątecznych wyrobów czekoladowych wraz z ich degustacją. Odbędzie się wspólne wyrabianie świątecznych zajączków, kurczaczków z czekolady. Planowane jest także wspólne gotowanie z Panem Marszałkiem. Natomiast w niedzielę 9 kwietnia przewidujemy wspólne przygotowanie barszczu białego i umożliwimy zapoznanie się z przygotowywaniem tradycyjnego żuru świątecznego przez zwiedzających oraz degustacja. Wszystkie planowane pokazy będą miały miejsce na terenie miasteczka na scenie.

Przez dwa dni będą się odbywały także pokazy obrzędów związanych z Wielkanocą i występy ludowych zespołów regionalnych. Podczas Lubelskiego Festiwalu Wielkanocnego można będzie obejrzeć pokazy obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi i dowiedzieć się jak dawniej gospodynie szykowały się do świąt. Ponadto Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało na dwa dni Kiermaszu ofertę wielkanocnych warsztatów  rękodzieła ludowego.

Również zapraszamy do udziału w organizowanych podczas Lubelskiego Festiwalu Wielkanocnego konkursach, które potrwają przez dwa dni.

Ø  na najsmaczniejszą babę wielkanocną

Ø  na najsmaczniejszą potrawę wielkanocną

Ø  na najładniejszą palmę wielkanocną

Ø  na najładniejszą dekoracje związaną z Wielkanocą

Ogłoszenie wyników konkursów odbędzie się w niedzielę ok. godz. 15.00

Z wyrazami szacunku,

Rafał Serej, Urząd Marszałkowski Wojewodztwa Lubelskiego

Tel. 81 44 16 538

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">